TDK Corporation C1608X7R1H334K080AC
C1608X7R1H334K080AC picture photo
Mfg. Part Number
C1608X7R1H334K080AC
Brief Description
CAP CER 0.33UF 50V X7R 0603
Datasheet Download
C1608X7R1H334K080AC.pdf
Availability of C1608X7R1H334K080AC
QUANTITY
C1608X7R1H334K080AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X7R1H334K080AC
Internal Part NumberEIS-C1608X7R1H334K080AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X7R1H334K080AC
Related LinksC1608X7R1, C1608X7R1H334K080AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X7R1H334K080AC Details Description
Related parts for C1608X7R1H334K080AC
CONN RECEPT 4X SCREWLOCK SMD PCB datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC SMB datasheet.pdf
CAP 3F -10% +30% 5V T/H datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 4MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 11 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 6A 8HUSON datasheet.pdf
762 TB SPR CLA PRESS FIT datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 5.8A 10.3 MOHM datasheet.pdf