TDK Corporation C1608X7R1H472K
C1608X7R1H472K picture photo
Mfg. Part Number
C1608X7R1H472K
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
C1608X7R1H472K.pdf
Availability of C1608X7R1H472K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C1608X7R1H472K Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X7R1H472K
Internal Part NumberEIS-C1608X7R1H472K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X7R1H472K
Related LinksC1608X7, C1608X7R1H472K Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X7R1H472K Details Description
Related parts for C1608X7R1H472K
VARISTOR 390V 22.5KA CHASSIS datasheet.pdf
TAPE WIRE MRKR LEGEND-2 (8'ROLL) datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 10NS 84PLCC datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 1.6NH 339MA 137 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CAP CER 65PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 10VOUT 50W datasheet.pdf