TDK Corporation C1608X7R2A472K/10
C1608X7R2A472K/10 picture photo
Mfg. Part Number
C1608X7R2A472K/10
Brief Description
CAP CER 4700PF 100V X7R 0603
Datasheet Download
C1608X7R2A472K/10.pdf
Availability of C1608X7R2A472K/10
QUANTITY
C1608X7R2A472K/10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X7R2A472K/10
Internal Part NumberEIS-C1608X7R2A472K/10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X7R2A472K/10
Related LinksC1608X7R, C1608X7R2A472K/10 Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X7R2A472K/10 Details Description
Related parts for C1608X7R2A472K/10
CONN HEADER .100 DUAL STR 2POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TAB CUTTING TOOL DYNAMIC CONN. datasheet.pdf
CAP CER 30PF 250V 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 24V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 10VOUT 75W datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 25POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 51PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf