Vishay/Dale M55342E06B105APT1
M55342E06B105APT1 picture photo
Mfg. Part Number
M55342E06B105APT1
Brief Description
RES SMD 105 OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342E06B105APT1.pdf
Availability of M55342E06B105APT1
QUANTITY
M55342E06B105APT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E06B105APT1
Internal Part NumberEIS-M55342E06B105APT1
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)105
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E06B105APT1
Related LinksM55342E0, M55342E06B105APT1 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E06B105APT1 Details Description
Related parts for M55342E06B105APT1
SIP HEADER 13 POS STRAIGHT PCB datasheet.pdf
RES 1.33 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HEATSHRINK WRAPARND CBL REPAIR S datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
TOOL PORT TO PC CABLE datasheet.pdf
OSC MEMS 166.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf