TDK Corporation C1608X8R1H152K080AA
C1608X8R1H152K080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608X8R1H152K080AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 50V X8R 0603
Datasheet Download
C1608X8R1H152K080AA.pdf
Availability of C1608X8R1H152K080AA
QUANTITY
C1608X8R1H152K080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X8R1H152K080AA
Internal Part NumberEIS-C1608X8R1H152K080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Temp Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Featured ProductC Series High Temperature X8R MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X8R1H152K080AA
Related LinksC1608X8R1, C1608X8R1H152K080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X8R1H152K080AA Details Description
Related parts for C1608X8R1H152K080AA
CONN RECEPT 3POS W/SOCKET SOLDER datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 3A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
FILTER COMPACT 3PH NEUTRAL 3A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 27PF 500V SL RADIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 86POS DR LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT datasheet.pdf
OSC MEMS 54.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR MAX14726 datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 100A 8SON datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf