TDK Corporation C1608X8R1H682M080AA
C1608X8R1H682M080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608X8R1H682M080AA
Brief Description
CAP CER 6800PF 50V X8R 0603
Datasheet Download
C1608X8R1H682M080AA.pdf
Availability of C1608X8R1H682M080AA
QUANTITY
C1608X8R1H682M080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X8R1H682M080AA
Internal Part NumberEIS-C1608X8R1H682M080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X8R1H682M080AA
Related LinksC1608X8R1, C1608X8R1H682M080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X8R1H682M080AA Details Description
Related parts for C1608X8R1H682M080AA
RELAY GENERAL PURPOSE 4PDT 2A 6V datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS 7.92MM PCB TIN datasheet.pdf
CABLE 30COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
KK 156 HDR FRLK PEG 9POS TIN datasheet.pdf