General Cable C1644A.41.10
C1644A.41.10 picture photo
Mfg. Part Number
C1644A.41.10
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 4COND 20AWG GRY SHLD 1000'
Datasheet Download
C1644A.41.10.pdf
Availability of C1644A.41.10
QUANTITY
C1644A.41.10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C1644A.41.10
Internal Part NumberEIS-C1644A.41.10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors4
Wire Gauge20 AWG
Conductor Strand26/34
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.255" (6.48mm)
Shield TypeBraid
Length1000' (304.8m)
Jacket ColorGray
Ratings-
Features-
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 75°C
UsageCommunication, Control
Conductor InsulationPolyethylene (PE)
Jacket (Insulation) Thickness0.029" (0.74mm)
Shield MaterialCopper, Tinned
Shield Coverage80%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1644A.41.10
Related LinksC1644A, C1644A.41.10 Datasheet, General Cable Distributor
C1644A.41.10 Details Description
Related parts for C1644A.41.10
CONN SOCKET 128POS 4ROW R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
QUICKIE* HEADER datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 60POS DR DIP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf