KEMET C1808C271KZGACTU
C1808C271KZGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1808C271KZGACTU
Brief Description
CAP CER 270PF 2.5KV NP0 1808
Datasheet Download
C1808C271KZGACTU.pdf
Availability of C1808C271KZGACTU
QUANTITY
C1808C271KZGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1808C271KZGACTU
Internal Part NumberEIS-C1808C271KZGACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.085" (2.15mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1808C271KZGACTU
Related LinksC1808C27, C1808C271KZGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1808C271KZGACTU Details Description
Related parts for C1808C271KZGACTU
RES SMD 33K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
SW SNAP ACT SPDT 15A SLDR LUG datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 5POS datasheet.pdf
LED RED CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.44K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
OSC CMEMS 25.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf