Vicor Corporation V300A36T400BL
V300A36T400BL picture photo
Mfg. Part Number
V300A36T400BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V300A36T400BL.pdf
Availability of V300A36T400BL
QUANTITY
V300A36T400BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36T400BL
Internal Part NumberEIS-V300A36T400BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36T400BL
Related LinksV300A3, V300A36T400BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36T400BL Details Description
Related parts for V300A36T400BL
RES ARRAY 7 RES 390 OHM 8SIP datasheet.pdf
CIR BRKR 300MA 250VAC 80VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
INDICATOR 24V 14MM PROM R/Y/G datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
LAMP T3-1/4 MINI BAYONET 10PK datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
LED 4DIP THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC REG BUCK BST ADJ 2.5A 20TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf