KEMET C1808C272KGRACTU
C1808C272KGRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1808C272KGRACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2700PF 2KV X7R 1808
Datasheet Download
C1808C272KGRACTU.pdf
Availability of C1808C272KGRACTU
QUANTITY
C1808C272KGRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1808C272KGRACTU
Internal Part NumberEIS-C1808C272KGRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.085" (2.15mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1808C272KGRACTU
Related LinksC1808C27, C1808C272KGRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1808C272KGRACTU Details Description
Related parts for C1808C272KGRACTU
IC REG LDO 3.3V 0.5A SOT23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP LIMITING 16LFCSP datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 10MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
IC FPGA 452 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CARD GUIDE DEEP 5.5" 0.102" BK datasheet.pdf