KEMET C1808C331MGRACTU
C1808C331MGRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1808C331MGRACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 330PF 2KV X7R 1808
Datasheet Download
C1808C331MGRACTU.pdf
Availability of C1808C331MGRACTU
QUANTITY
C1808C331MGRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1808C331MGRACTU
Internal Part NumberEIS-C1808C331MGRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.085" (2.15mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1808C331MGRACTU
Related LinksC1808C33, C1808C331MGRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1808C331MGRACTU Details Description
Related parts for C1808C331MGRACTU
REGULATOR 24V-2.5V 5A SIP CU ST datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC 32K OTP ZIRC 44-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1.5KV X7R 2220 datasheet.pdf
RES 100 OHM 0.4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
FIBER OPTIC CBL ASSY IP67 60M datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14DHVQFN datasheet.pdf
OSC MEMS 12.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V 20% X6S 0603 datasheet.pdf