KEMET C1808C332J5GALTU
C1808C332J5GALTU picture photo
Mfg. Part Number
C1808C332J5GALTU
Brief Description
CAP CER 3300PF 50V NP0 1808
Datasheet Download
C1808C332J5GALTU.pdf
Availability of C1808C332J5GALTU
QUANTITY
C1808C332J5GALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1808C332J5GALTU
Internal Part NumberEIS-C1808C332J5GALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1808C332J5GALTU
Related LinksC1808C33, C1808C332J5GALTU Datasheet, KEMET Distributor
C1808C332J5GALTU Details Description
Related parts for C1808C332J5GALTU
RES SMD 107K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 24V datasheet.pdf
OSC MEMS 120.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 202A D2PAK datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf