KEMET C1808C391J5GACTU
C1808C391J5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1808C391J5GACTU
Brief Description
CAP CER 390PF 50V NP0 1808
Datasheet Download
C1808C391J5GACTU.pdf
Availability of C1808C391J5GACTU
QUANTITY
C1808C391J5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1808C391J5GACTU
Internal Part NumberEIS-C1808C391J5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1808C391J5GACTU
Related LinksC1808C39, C1808C391J5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1808C391J5GACTU Details Description
Related parts for C1808C391J5GACTU
TVS DIODE 231VWM 442VC DO15 datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC AMP VIDEO W/FILTER SC70-5 datasheet.pdf
IC OCT D TRANS LATCH 3ST 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1.0UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
IC ISOMODEM SYSTEM-SIDE 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 900 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf