Nichicon URY0J332MHD1TN
URY0J332MHD1TN picture photo
Mfg. Part Number
URY0J332MHD1TN
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
URY0J332MHD1TN.pdf
Availability of URY0J332MHD1TN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
URY0J332MHD1TN Order Process
Ship out your order
Specifications of URY0J332MHD1TN
Internal Part NumberEIS-URY0J332MHD1TN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRY
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current730mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URY0J332MHD1TN
Related LinksURY0J33, URY0J332MHD1TN Datasheet, Nichicon Distributor
URY0J332MHD1TN Details Description
Related parts for URY0J332MHD1TN
IC SRAM 4.5MBIT 200MHZ 119BGA datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 32-QFN datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 28.8VC SMA datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
DDR3 240P SMT ASSY datasheet.pdf
FIRTREE W/TIE 6.3"L BLACK datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf