KEMET C1808V473KDRACTU
C1808V473KDRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1808V473KDRACTU
Brief Description
CAP CER 0.047UF 1KV X7R 1808
Datasheet Download
C1808V473KDRACTU.pdf
Availability of C1808V473KDRACTU
QUANTITY
C1808V473KDRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1808V473KDRACTU
Internal Part NumberEIS-C1808V473KDRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesArcShield Protection Against Surface Arcing on High Voltage MLCC
Featured ProductArcShield™ High-Voltage Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesArcShield™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.069" (1.75mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, ArcShield™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1808V473KDRACTU
Related LinksC1808V47, C1808V473KDRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1808V473KDRACTU Details Description
Related parts for C1808V473KDRACTU
DEMO BOARD FOR DAC90X datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 5.0MH PC MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CARD MALE EXTENDER .100 100POS A datasheet.pdf
HOLDER BATTERY FOR CR2450 SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 8MM datasheet.pdf
BLZ 5.00/02/270F SN BK datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
MICRO 21 F 18" YEL datasheet.pdf