KEMET C1808W104KBRACTU
C1808W104KBRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1808W104KBRACTU
Brief Description
CAP CER 0.1UF 630V X7R 1808
Datasheet Download
C1808W104KBRACTU.pdf
Availability of C1808W104KBRACTU
QUANTITY
C1808W104KBRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1808W104KBRACTU
Internal Part NumberEIS-C1808W104KBRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesArcShield Protection Against Surface Arcing on High Voltage MLCC
Featured ProductArcShield™ High-Voltage Ceramic Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesArcShield™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.085" (2.15mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage, ArcShield™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1808W104KBRACTU
Related LinksC1808W10, C1808W104KBRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1808W104KBRACTU Details Description
Related parts for C1808W104KBRACTU
RES SMD 90.9K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC ADC LN 4.5DIGIT 1CHIP 40-DIP datasheet.pdf
OSC PROG CMOS 3.3V 250PPM OE SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS BOX MOUNT W/PINS datasheet.pdf
FEED THROUGH TERM BLOCK 2-14AWG datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR MEL 100 MM datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 115MA 13.5 OHM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN RA datasheet.pdf