KEMET C1808W473KDRACTU
C1808W473KDRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1808W473KDRACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 1KV X7R 1808
Datasheet Download
C1808W473KDRACTU.pdf
Availability of C1808W473KDRACTU
QUANTITY
C1808W473KDRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1808W473KDRACTU
Internal Part NumberEIS-C1808W473KDRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesArcShield Protection Against Surface Arcing on High Voltage MLCC
Featured ProductArcShield™ High-Voltage Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesArcShield™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.069" (1.75mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage, ArcShield™
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1808W473KDRACTU
Related LinksC1808W47, C1808W473KDRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1808W473KDRACTU Details Description
Related parts for C1808W473KDRACTU
RES SMD 11 OHM 5% 3/4W 1812 datasheet.pdf