Panasonic Electronic Components ERO-S2PHF1400
ERO-S2PHF1400 picture photo
Mfg. Part Number
ERO-S2PHF1400
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 140 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
ERO-S2PHF1400.pdf
Availability of ERO-S2PHF1400
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ERO-S2PHF1400 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERO-S2PHF1400
Internal Part NumberEIS-ERO-S2PHF1400
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLERD, ERO Series 01/Jun/2009
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERO
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)140
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERO-S2PHF1400
Related LinksERO-S2, ERO-S2PHF1400 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERO-S2PHF1400 Details Description
Related parts for ERO-S2PHF1400
IDC CABLE - MKS60K/MC60G/MCG60K datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 0.15A SOT89-5 datasheet.pdf
IC DC/DC UMODULE 6A 133-LGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 760VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 2.42A 42 MOHM TH datasheet.pdf