KEMET C1808X103K2RACTU
C1808X103K2RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1808X103K2RACTU
Brief Description
CAP CER 10000PF 200V X7R 1808
Datasheet Download
C1808X103K2RACTU.pdf
Availability of C1808X103K2RACTU
QUANTITY
C1808X103K2RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1808X103K2RACTU
Internal Part NumberEIS-C1808X103K2RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCeramic Capacitor Flex Crack Mitigation
Capacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Featured ProductLarge Case Size Addition to the FT-CAP (Flexible Termination) Product Portfolio
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFT-CAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1808X103K2RACTU
Related LinksC1808X10, C1808X103K2RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1808X103K2RACTU Details Description
Related parts for C1808X103K2RACTU
CONN PLUG 15 POS MINI RECT datasheet.pdf
RES SMD 34 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC DUAL HOT-SWAP CTRLR 16-QSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf
IMPACT BP 6X16 GL SN datasheet.pdf
PIN HDR BRKBLE VERT 50MM 13D 2C datasheet.pdf