ITT Cannon, LLC KJB6T23W53BA
KJB6T23W53BA picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T23W53BA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 53POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T23W53BA.pdf
Availability of KJB6T23W53BA
QUANTITY
KJB6T23W53BA Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T23W53BA
Internal Part NumberEIS-KJB6T23W53BA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T23W53BA
Related LinksKJB6T2, KJB6T23W53BA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T23W53BA Details Description
Related parts for KJB6T23W53BA
DIODE GEN PURP 300V 40A DO203AB datasheet.pdf
COVER STR RELIEF BLA AH 5P OR datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 5VIN 15V DIP SGL datasheet.pdf
CONN RING 16AWG #10 BLUE/BLUE datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 6KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 1.78M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf