Yageo RT1210BRD0720KL
RT1210BRD0720KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1210BRD0720KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/4W 1210
Datasheet Download
RT1210BRD0720KL.pdf
Availability of RT1210BRD0720KL
QUANTITY
RT1210BRD0720KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1210BRD0720KL
Internal Part NumberEIS-RT1210BRD0720KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1210BRD0720KL
Related LinksRT1210B, RT1210BRD0720KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1210BRD0720KL Details Description
Related parts for RT1210BRD0720KL
Crystal 6.1440MHz 30ppm 32pF 100 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
FUSE CLIP CARTRIDGE PCB datasheet.pdf
RES 2K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.1M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf