KEMET C1812C102J1GACTU
C1812C102J1GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C102J1GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V NP0 1812
Datasheet Download
C1812C102J1GACTU.pdf
Availability of C1812C102J1GACTU
QUANTITY
C1812C102J1GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C102J1GACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C102J1GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C102J1GACTU
Related LinksC1812C10, C1812C102J1GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C102J1GACTU Details Description
Related parts for C1812C102J1GACTU
IC REG BOOST FLYBACK ADJ 8TVSP datasheet.pdf
IC DELAY LINE 12NS 8UMAX datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:10 800MHZ 32LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 5NS 48TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf