Vishay/Dale CRCW120643K0FKEA
CRCW120643K0FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120643K0FKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 43K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW120643K0FKEA.pdf
Availability of CRCW120643K0FKEA
QUANTITY
CRCW120643K0FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120643K0FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW120643K0FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120643K0FKEA
Related LinksCRCW1206, CRCW120643K0FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120643K0FKEA Details Description
Related parts for CRCW120643K0FKEA
TERM SOLDER TURRET .187" .109"L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC SWITCH SNGL SPDT 8MSOP datasheet.pdf
IC PA MOD UMTS BAND2/5 14-SMD datasheet.pdf
CONN MOD JACK datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN HEADER LOW-PRO 30POS GOLD datasheet.pdf