KEMET C1812C102MFRACTU
C1812C102MFRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C102MFRACTU
Brief Description
CAP CER 1000PF 1.5KV X7R 1812
Datasheet Download
C1812C102MFRACTU.pdf
Availability of C1812C102MFRACTU
QUANTITY
C1812C102MFRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C102MFRACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C102MFRACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C102MFRACTU
Related LinksC1812C10, C1812C102MFRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C102MFRACTU Details Description
Related parts for C1812C102MFRACTU
ROUND SPACER 0.091" NYLON 1/4" datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 0.7A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 57.6KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 40MA 33 OHM TH datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 32-QFN datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE 800LM WHT datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 1.95A 48 MOHM datasheet.pdf