KEMET C1812C103K1RACTU
C1812C103K1RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C103K1RACTU
Brief Description
CAP CER 10000PF 100V X7R 1812
Datasheet Download
C1812C103K1RACTU.pdf
Availability of C1812C103K1RACTU
QUANTITY
C1812C103K1RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C103K1RACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C103K1RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C103K1RACTU
Related LinksC1812C10, C1812C103K1RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C103K1RACTU Details Description
Related parts for C1812C103K1RACTU
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 3US H-SPEED 24-DIP datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK F datasheet.pdf
BOARD EVAL POE PSE SGL PORT datasheet.pdf
RES 0.169 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 560UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 305MA 1.5 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 500MA 600 MOHM datasheet.pdf
MODULE PFC AC datasheet.pdf
9POS DUAL PORT FILTER datasheet.pdf