KEMET C1812C103KDRACTU
C1812C103KDRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C103KDRACTU
Brief Description
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1812
Datasheet Download
C1812C103KDRACTU.pdf
Availability of C1812C103KDRACTU
QUANTITY
C1812C103KDRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C103KDRACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C103KDRACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C103KDRACTU
Related LinksC1812C10, C1812C103KDRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C103KDRACTU Details Description
Related parts for C1812C103KDRACTU
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 7.62MM datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 4.48K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 2.84K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf