KEMET C1812C104J2RACTU
C1812C104J2RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C104J2RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 200V X7R 1812
Datasheet Download
C1812C104J2RACTU.pdf
Availability of C1812C104J2RACTU
QUANTITY
C1812C104J2RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C104J2RACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C104J2RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C104J2RACTU
Related LinksC1812C10, C1812C104J2RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C104J2RACTU Details Description
Related parts for C1812C104J2RACTU
VARISTOR 198V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
EDGECARD PCI 184PS .050 R/A 3.3V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC RS232 LINE DVR/RCVR 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER QUAD 5V 1.35A 35 datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf