KEMET C1812C105Z5UACTU
C1812C105Z5UACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C105Z5UACTU
Brief Description
CAP CER 1UF 50V Z5U 1812
Datasheet Download
C1812C105Z5UACTU.pdf
Availability of C1812C105Z5UACTU
QUANTITY
C1812C105Z5UACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C105Z5UACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C105Z5UACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C105Z5UACTU
Related LinksC1812C10, C1812C105Z5UACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C105Z5UACTU Details Description
Related parts for C1812C105Z5UACTU
RES SMD 18.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV 4CH TRANS 16-DIP datasheet.pdf
CAP CER 330PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 230V datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 10" 0.50MM 13POS datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 13pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
AERIAL TERM BLOCKS INSTAL IN SLI datasheet.pdf
SR BTS CB 12A 10 ASY datasheet.pdf