KEMET C1812C153K2RACTU
C1812C153K2RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C153K2RACTU
Brief Description
CAP CER 0.015UF 200V X7R 1812
Datasheet Download
C1812C153K2RACTU.pdf
Availability of C1812C153K2RACTU
QUANTITY
C1812C153K2RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C153K2RACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C153K2RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C153K2RACTU
Related LinksC1812C15, C1812C153K2RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C153K2RACTU Details Description
Related parts for C1812C153K2RACTU
RES SMD 294 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
IC CONTROLLER LI-ION 4.35V 8DFN datasheet.pdf
RES 10 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V U2J RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
COUNTER 6 CHAR 24V PANEL MOUNT datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf