KEMET C1812C154K5RALTU
C1812C154K5RALTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C154K5RALTU
Brief Description
CAP CER 0.15UF 50V X7R 1812
Datasheet Download
C1812C154K5RALTU.pdf
Availability of C1812C154K5RALTU
QUANTITY
C1812C154K5RALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C154K5RALTU
Internal Part NumberEIS-C1812C154K5RALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C154K5RALTU
Related LinksC1812C15, C1812C154K5RALTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C154K5RALTU Details Description
Related parts for C1812C154K5RALTU
PATCHCORD SQ SCKT-ALLIG CLIP BLK datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 10BIT 24SO datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM2731Y datasheet.pdf
RES SMD 34.8KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
IMPACT DC 3X8 GR SN datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf