TE Connectivity AMP Connectors 3522560RJT
3522560RJT picture photo
Mfg. Part Number
3522560RJT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 560 OHM 5% 3W 2512
Datasheet Download
3522560RJT.pdf
Availability of 3522560RJT
QUANTITY
3522560RJT Order Process
Ship out your order
Specifications of 3522560RJT
Internal Part NumberEIS-3522560RJT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
Series3522, CGS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Height0.047" (1.20mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3522560RJT
Related Links35225, 3522560RJT Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
3522560RJT Details Description
Related parts for 3522560RJT
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS .100" STACKER datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 100MA 1.18 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf