KEMET C1812C183MDRACTU
C1812C183MDRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C183MDRACTU
Brief Description
CAP CER 0.018UF 1KV X7R 1812
Datasheet Download
C1812C183MDRACTU.pdf
Availability of C1812C183MDRACTU
QUANTITY
C1812C183MDRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C183MDRACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C183MDRACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.018µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C183MDRACTU
Related LinksC1812C18, C1812C183MDRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C183MDRACTU Details Description
Related parts for C1812C183MDRACTU
CONN HEADR BRKWAY .100 23POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 60POS 2MM SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIBER OPTIC TXRX SFP LC datasheet.pdf
IC SYNCHRONIZER T1/E1 48SSOP datasheet.pdf
UM-SE 1 BK datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf