KEMET C1812C184K5RACTU
C1812C184K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C184K5RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.18UF 50V X7R 1812
Datasheet Download
C1812C184K5RACTU.pdf
Availability of C1812C184K5RACTU
QUANTITY
C1812C184K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C184K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C184K5RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.18µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C184K5RACTU
Related LinksC1812C18, C1812C184K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C184K5RACTU Details Description
Related parts for C1812C184K5RACTU
CONN HEADER 38POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 10NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 196 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.25 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MODEL 312 TAP SWITCH 30A 300V datasheet.pdf