KEMET C1812C200JCGACTU
C1812C200JCGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C200JCGACTU
Brief Description
CAP CER 20PF 500V NP0 1812
Datasheet Download
C1812C200JCGACTU.pdf
Availability of C1812C200JCGACTU
QUANTITY
C1812C200JCGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C200JCGACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C200JCGACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance20pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C200JCGACTU
Related LinksC1812C20, C1812C200JCGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C200JCGACTU Details Description
Related parts for C1812C200JCGACTU
RES SMD 215 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
2647 W50FT 14-3-SO 2747 datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 3NH 360MA 450 MOHM SMD datasheet.pdf
FOC-M12-RS-POF datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf