KEMET C1812C221MGGACTU
C1812C221MGGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C221MGGACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 2KV NP0 1812
Datasheet Download
C1812C221MGGACTU.pdf
Availability of C1812C221MGGACTU
QUANTITY
C1812C221MGGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C221MGGACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C221MGGACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C221MGGACTU
Related LinksC1812C22, C1812C221MGGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C221MGGACTU Details Description
Related parts for C1812C221MGGACTU
IC CTRLR BUCK AMD 3PHASE 36-SSOP datasheet.pdf
RES 270K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.74 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 4SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
CTV 3C 3#20 SKT PLUG datasheet.pdf
TV 61C 61#20 PIN RECP datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 9.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf