KEMET C1812C221MGRACTU
C1812C221MGRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C221MGRACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 2KV X7R 1812
Datasheet Download
C1812C221MGRACTU.pdf
Availability of C1812C221MGRACTU
QUANTITY
C1812C221MGRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C221MGRACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C221MGRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C221MGRACTU
Related LinksC1812C22, C1812C221MGRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C221MGRACTU Details Description
Related parts for C1812C221MGRACTU
CAP CER 33PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 3MSPS SAMPLE 10MSOP datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP CER 560PF 1KV N2800 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
KIT EVAL ANTENNA 433MHZ SMA datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CSV10 SOLARLOK 2.5 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf