KEMET C1812C222JCGACTU
C1812C222JCGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C222JCGACTU
Brief Description
CAP CER 2200PF 500V NP0 1812
Datasheet Download
C1812C222JCGACTU.pdf
Availability of C1812C222JCGACTU
QUANTITY
C1812C222JCGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C222JCGACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C222JCGACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C222JCGACTU
Related LinksC1812C22, C1812C222JCGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C222JCGACTU Details Description
Related parts for C1812C222JCGACTU
RES SMD 121 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1.5KV NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 1' NM RSMA MALE datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
13+13 WAY M VERT 4.5 TAIL WOJS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HDO4000 ITALIAN PANEL OVERLAY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP 150 UF 20% 35 V datasheet.pdf