KEMET C1812C273J5RACTU
C1812C273J5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C273J5RACTU
Brief Description
CAP CER 0.027UF 50V X7R 1812
Datasheet Download
C1812C273J5RACTU.pdf
Availability of C1812C273J5RACTU
QUANTITY
C1812C273J5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C273J5RACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C273J5RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.027µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C273J5RACTU
Related LinksC1812C27, C1812C273J5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C273J5RACTU Details Description
Related parts for C1812C273J5RACTU
FUSE BLOCK CART 300V CHASS MNT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
IC SERIALIZER LVDS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
AM5 SWITCH 6A SPST-NC PIN datasheet.pdf
POWER FACTOR CORRECTION BOOST CO datasheet.pdf
RECEPTACLE datasheet.pdf
FAN 24V 172X150X51MM IP68 TACH datasheet.pdf