KEMET C1812C301MZGACTU
C1812C301MZGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C301MZGACTU
Brief Description
CAP CER 300PF 2.5KV NP0 1812
Datasheet Download
C1812C301MZGACTU.pdf
Availability of C1812C301MZGACTU
QUANTITY
C1812C301MZGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C301MZGACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C301MZGACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance300pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C301MZGACTU
Related LinksC1812C30, C1812C301MZGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C301MZGACTU Details Description
Related parts for C1812C301MZGACTU
RES SMD 18.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf