KEMET C1812C334KARACTU
C1812C334KARACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C334KARACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.33UF 250V X7R 1812
Datasheet Download
C1812C334KARACTU.pdf
Availability of C1812C334KARACTU
QUANTITY
C1812C334KARACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C334KARACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C334KARACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.065" (1.65mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C334KARACTU
Related LinksC1812C33, C1812C334KARACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C334KARACTU Details Description
Related parts for C1812C334KARACTU
TRANS PREBIAS PNP 300MW TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 100K OHM 1206 datasheet.pdf
IC FIXED POINT DSP 257-BGA datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL PNP SMINI6 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS W/PIN BOX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
POWER EDGE 4 SEG MIXED PS SOLDER datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL LOW PWR 8SOIC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf