KEMET C1812C431MZGACTU
C1812C431MZGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C431MZGACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 430PF 2.5KV NP0 1812
Datasheet Download
C1812C431MZGACTU.pdf
Availability of C1812C431MZGACTU
QUANTITY
C1812C431MZGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C431MZGACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C431MZGACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance430pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C431MZGACTU
Related LinksC1812C43, C1812C431MZGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C431MZGACTU Details Description
Related parts for C1812C431MZGACTU
RES 15K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 39PF 500V 1111 datasheet.pdf
1ST SPEED datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 24-QFN datasheet.pdf
RES SMD 1.1M OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 0.4A TO-92 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 40 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf