KEMET C1812C473J5GACTU
C1812C473J5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C473J5GACTU
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V NP0 1812
Datasheet Download
C1812C473J5GACTU.pdf
Availability of C1812C473J5GACTU
QUANTITY
C1812C473J5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C473J5GACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C473J5GACTU
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C473J5GACTU
Related LinksC1812C47, C1812C473J5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C473J5GACTU Details Description
Related parts for C1812C473J5GACTU
RES ARRAY 8 RES 270K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 WW datasheet.pdf
IC BUFF/DVR 20BIT N-INV 56SSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 16-LLP datasheet.pdf
EVALUATION BOARD ISL28268 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
RES 350 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 125A datasheet.pdf