KEMET C1812C682J5GACTU
C1812C682J5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C682J5GACTU
Brief Description
CAP CER 6800PF 50V NP0 1812
Datasheet Download
C1812C682J5GACTU.pdf
Availability of C1812C682J5GACTU
QUANTITY
C1812C682J5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C682J5GACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C682J5GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C682J5GACTU
Related LinksC1812C68, C1812C682J5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C682J5GACTU Details Description
Related parts for C1812C682J5GACTU
RES SMD 39K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC UART QUAD W/FIFO 64-LFBGA datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 20% 1411 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HDR 62POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 150POS .050 SMD datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf