KEMET C1812C821J1GACTU
C1812C821J1GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C821J1GACTU
Brief Description
CAP CER 820PF 100V NP0 1812
Datasheet Download
C1812C821J1GACTU.pdf
Availability of C1812C821J1GACTU
QUANTITY
C1812C821J1GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C821J1GACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C821J1GACTU
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C821J1GACTU
Related LinksC1812C82, C1812C821J1GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C821J1GACTU Details Description
Related parts for C1812C821J1GACTU
FEED-THRU TERM BLOCK 24-12 AWG datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A/0.3A 10MLF datasheet.pdf
IC VOLT DETECT CMOS 3.0V SC-82AB datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 16POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 19POS SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
HEADER TURRET SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf