KEMET C1812C821J1GACTU
C1812C821J1GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C821J1GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 820PF 100V NP0 1812
Datasheet Download
C1812C821J1GACTU.pdf
Availability of C1812C821J1GACTU
QUANTITY
C1812C821J1GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C821J1GACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C821J1GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C821J1GACTU
Related LinksC1812C82, C1812C821J1GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C821J1GACTU Details Description
Related parts for C1812C821J1GACTU
RES SMD 182KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC AMP AUDIO .08W STER AB 20TQFN datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 12.3VC SMB datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT RCPT 10POS datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 10A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
CIR BRKR SOLID STATE 3A 24VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 35V SMD datasheet.pdf