KEMET C1812V473KDRACTU
C1812V473KDRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812V473KDRACTU
Brief Description
CAP CER 0.047UF 1KV X7R 1812
Datasheet Download
C1812V473KDRACTU.pdf
Availability of C1812V473KDRACTU
QUANTITY
C1812V473KDRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812V473KDRACTU
Internal Part NumberEIS-C1812V473KDRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesArcShield Protection Against Surface Arcing on High Voltage MLCC
Featured ProductArcShield™ High-Voltage Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesArcShield™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, ArcShield™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812V473KDRACTU
Related LinksC1812V47, C1812V473KDRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812V473KDRACTU Details Description
Related parts for C1812V473KDRACTU
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 4POS SIZE 11 BLK datasheet.pdf
CONN 4/0AWG #3/8 AMPOWER R/A datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
WOODWORKING ROLL 4"X30' S ULF datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CABLE JHOOK SUPPORT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.0V datasheet.pdf