KEMET C1825C102KGGACTU
C1825C102KGGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1825C102KGGACTU
Brief Description
CAP CER 1000PF 2KV NP0 1825
Datasheet Download
C1825C102KGGACTU.pdf
Availability of C1825C102KGGACTU
QUANTITY
C1825C102KGGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1825C102KGGACTU
Internal Part NumberEIS-C1825C102KGGACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1825C102KGGACTU
Related LinksC1825C10, C1825C102KGGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1825C102KGGACTU Details Description
Related parts for C1825C102KGGACTU
DIODE GEN PURP 1KV 10A DO214AB datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 62A TO-3P datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES SMD 0.11 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SERIAL CONVERTER, PANEL MOUNT, N datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156" datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf