KEMET C1825C104K2RACTU
C1825C104K2RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1825C104K2RACTU
Brief Description
CAP CER 0.1UF 200V X7R 1825
Datasheet Download
C1825C104K2RACTU.pdf
Availability of C1825C104K2RACTU
QUANTITY
C1825C104K2RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1825C104K2RACTU
Internal Part NumberEIS-C1825C104K2RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1825C104K2RACTU
Related LinksC1825C10, C1825C104K2RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1825C104K2RACTU Details Description
Related parts for C1825C104K2RACTU
CONN HEADER .100 SINGL STR 33POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS .100" DBL PCB datasheet.pdf
NEVALO CIRC CN58 700MA DEVEL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.8A DDPAK datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf