KEMET C1825C152KDRACTU
C1825C152KDRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1825C152KDRACTU
Brief Description
CAP CER 1500PF 1KV X7R 1825
Datasheet Download
C1825C152KDRACTU.pdf
Availability of C1825C152KDRACTU
QUANTITY
C1825C152KDRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1825C152KDRACTU
Internal Part NumberEIS-C1825C152KDRACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1825C152KDRACTU
Related LinksC1825C15, C1825C152KDRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1825C152KDRACTU Details Description
Related parts for C1825C152KDRACTU
TRIMMER 500K OHM 0.5W TH datasheet.pdf