KEMET C1825C561KZGALTU
C1825C561KZGALTU picture photo
Mfg. Part Number
C1825C561KZGALTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 2.5KV NP0 1825
Datasheet Download
C1825C561KZGALTU.pdf
Availability of C1825C561KZGALTU
QUANTITY
C1825C561KZGALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1825C561KZGALTU
Internal Part NumberEIS-C1825C561KZGALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1825C561KZGALTU
Related LinksC1825C56, C1825C561KZGALTU Datasheet, KEMET Distributor
C1825C561KZGALTU Details Description
Related parts for C1825C561KZGALTU
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
ADAPTER PROGRAM TOOLSTICK F316 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 1GHZ 8DFN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK FEED THRU 5.2MM datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 150000UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
BRISTLE BRUSH 6" 48 W/ADAPTER datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL NK datasheet.pdf